Aktualności

DOŻYNKI – Leszkowice 28 sierpnia 2011 roku

 

 

Kochani, nasza wyjątkowa  i gościnna wieś została wyróżniona –  Dożynki Gminno-Parafialne Gminy Ostrówek odbyły się w Leszkowicach. Piękno ziemi i potencjał tkwiący w ludziach to wartość, która zaprocentowała i mogliśmy  wspólnie podziękować za tegoroczne plony, cieszyć, bawić  się i świętować na boisku przy szkole podstawowej 28 sierpnia 2011 roku. Mimo, że pogoda tego roku nie sprzyjała żniwiarzom – w dniu dożynek niebo było łaskawe, a zachód słońca (jeśli ktoś zauważył) naprawdę piękny.


Mszę świętą dziękczynną za plony odprawił ksiądz proboszcz Mirosław Łysko w Leszkowickim kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca.

Jak zwyczaj każe po mszy  korowód,  złożony z przedstawicieli władz gminy, zaproszonych gości, delegacji sołectw z wieńcami dożynkowymi, starostów z bochnem chleba, pocztami sztandarowymi drużyn ochotniczych straży pożarnych, rolników, przybyłych mieszkańców naszej gminy przy wtórze orkiestry Zespołu Brzostowiacy , udał się na miejsce imprezy.

Na scenie powitał wszystkich Wójt Gminy Ostrówek Krzysztof Karczmarz.

 Zaszczycili nas swoją obecnością: pani Małgorzata Sadurska (poseł na Sejm RP), Mariam Starownik (poseł na Sejm RP), pan Stanisław Gogacz (senator RP), pan Fryderyk Puła (Starosta Lubartowski), pan Leszek Rogulski (radny Powiatu Lubartowskiego), pan Sebastian Wysok (radny Powiatu Lubartowskiego), Piotr Krzyżanowski (Radny Powiatu Lubartowskiego), pan Janusz Żuk  (Radny Powiatu Lubartowskiego),  pan Stanisław Marzęda  (Wójt Gminy Serniki), pan Zdzisław Podkański  (Przewodniczący Stronnictwa Piast),  pani Elżbieta Sandecka  (przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego), pani Bożena Mitura (Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Lubartowie), pan Wojciech Ślifirczyk  (młodszy brygadier PSP w Lubartowie), pan Janusz Podleśny  (komendant Komisariatu Policji w Kocku), pan Rafał Karpysz (Dyrektor Banku Spółdzielczego – Radzyń Podlaski o/Ostrówek), pan Kazimierz Zubiński Prezes (Zarządu "Technobud" sp.z o.o.), pan Ryszard Woliński  (Przedstawiciel NSZZ RI).

Z rąk starostów,  pani Małgorzaty Olek i pana Andrzeja Mitruka, tegoroczny bochen chleba powędrował na ręce Wójta i Proboszcza, którzy dziękowali i obiecywali, że plon, symbol wspólnej pracy,  sprawiedliwie podzielą. I żeby słowom stało się zadość,  starostowie,  z pomocą dziewczynek w bieli i w kwietnych wianuszkach,  częstowali zgromadzonych chlebem wypieczonym w miejscowej piekarni Państwa Jana i Marii Bielińskich. 

Wójt Gminy Ostrówek Krzysztof Karczmarz dziękował rolnikom, podkreślał  znaczenie pracy, mówił o wdzięczności za ich trud. Nagrody Wójta odebrali wyróżniający się gospodarze i społecznicy zarazem: pan Krzysztof Kopyść (radny gminy Ostrówek), pan Jacek Kopeć (sołtys wsi Tarkawica), pan Kajetan Sidor (radny gminy Ostrówek), pan Piotr Karczewski (sołtys wsi Luszawa). 

Delegacje sołectw prezentowały wieńce dożynkowe. W  konkursie na Najpiękniejszy Wieniec  mogliśmy podziwiać prace z wsi: Leszkowice, Ostrówek, Tarkawica, Dębica i Antoniówka. Komisja wybrała najpiękniejszy, przedstawiający koronę, który powstał z tradycyjnych, naturalnych  materiałów we wsi Antoniówka. Gratulujemy. Ta praca będzie reprezentowała naszą gminę na Dożynkach Powiatowych w Lubartowie 11 września.

Po części oficjalnej i przemówieniach gości, konferansjerzy: pan Zbigniew Wierzbicki (miejscowy nauczyciel) w towarzystwie Ady Nogal (byłej uczennicy, dziś studentki) i Marysi Banasik (uczennicy klasy V miejscowej szkoły), profesjonalnie i sympatycznie poprowadzili imprezę.

Bogaty program dożynek pozwolił, aby każdy, nawet najbardziej wybredny znalazł coś ciekawego dla siebie. Zespół Ostrowianki dał koncert tradycyjnej pieśni, Klub Seniora pokazał jak mogą spędzać czas emeryci, wszystkich rozbawił Kabaret Brzostowiacy, a Kapela z Brzostówki przypomniała znane piosenki. Sprawnością i urokiem czarowały dziewczyny z OSP Brzostówka, a dzieci zabawiali żonglerzy i aktorzy Agencji Artystycznej Teatr z Lublina. Rozkosznie prezentowały się dzieci z Przedszkola w Kocku. Okazję do popisów tanecznych miał zespół Rytmico z Ostrówka. Ciekawą odmianę sztuk walk przy wtórze bębna zaprezentowała grupa capoeiry.

Znalazło się wielu entuzjastów zmagań sportowych w nietypowym wydaniu. Rzut gumiakiem to pomysł Klubu Młodzieżowego z Leszkowic i po raz pierwszy konkurencja została rozegrana w czasie Powitania  Wiosny tego roku. A I Galaktyczne Mistrzostwa w Rzucie Gumiakiem wygrał Robert Kusyk z Ostrówka-Kolonii.

Zmagania Strongman`ów wzbudziły wiele emocji. Podnoszenie kostek brukowych, toczenie opony i przeciąganie auta – ostatecznie najsilniejszym okazał się Wojciech Sak. I jak zwykle okazało się , że nie tylko siła mięśni się liczy ,ale i siła umysłu.

Swoje przysłowiowe pięć minut miał też zespół teatralny ONE z Gimnazjum w Ostrówku, młodzi aktorzy w swoim spektaklu pokazali, jak spełniają się marzenia, a różnice łączą,  a nie dzielą. Natalia Pawełczak, Gabrysia Kobyłka, Karolina Skubisz, Kinga Nogal, Bartłomiej Olek pod  moim kierunkiem (czyli:Wioletty Wierzbickiej), przygotowali ten spektakl w ramach projektu „Lepszy Start – Lepsza Przyszłość”.

Potem nastąpiła chwila, na którą czekałam najbardziej, projekcja najnowszego filmu w reżyserii Leszka Gałysza „Rybak na dnie morza”.  Powiedziałam: „To wyjątkowe wydarzenie dla nas  mieszkańców Leszkowic, możemy na scenę zaprosić polskiego  reżysera, scenarzystę, autora projektów plastycznych, animatora i producenta, właściciela studia grafiki filmowej J&P Studio, człowieka, który ukochał to miejsce, a ostatnio spędza tu wiele czasu, odpoczywa i tworzy …”

Pan Leszek Gałysz mówił , że dla niego to wydarzenie również jest wyjątkowe, urodził się w Leszkowicach, wychował, a teraz może pokazać swój film tu, w miejscu wyjątkowym, które darzy niegasnącym zachwytem. „Rybak na dnie morza” to poetycki obraz na motywach baśni o Rybaku i Złotej Rybce, jest to adaptacja książki Agnieszki Taborskiej. Autorem animacji jest znany i ceniony rysownik Józef Wilkoń.

Nietuzinkowość wydarzenia podkreśla fakt, iż dzieło to będzie prezentowane na festiwalach filmowych na świecie (Rosja, Słowenia i Los Angeles w USA).

Leszkowice mogły poczuć się światowo: z Warszawy przez Leszkowice do Los Angeles. Dziękujemy i trzymamy kciuki.

Kiedy minęła 20-sta,  wszyscy oczekiwali występów gwiazd dożynek. Wtedy mogliśmy zobaczyć prezentację podsumowującą tegoroczne dokonania i imprezy  w Gminie Ostrówek przygotowaną przez pan Jerzego Chudzika (gminnego informatyka). W prezentacji wykorzystano również pejzaże Leszkowic i okolic wykonane przez pana Grzegorza Morze.

Zniecierpliwieni fani gorąco powitali zespół Weekend, przeboje wzbudzały aplauz, zachęcały do tańca.

Pokaz fireshow grupy Antares z Lubartowa zapowiedziała Ada: „Radośnie, z energią, z humorem i  pasją.

 Igrają z najbardziej przerażającym żywiołem – ogniem. Lekceważą  go, traktują  jak narzędzie, po to aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju show.”

Ivan Komarenko, mimo spóźnienia, mógł liczyć na widownię, wielu czekało z niedowierzaniem, czy aby na pewno przyjedzie. Przybył i jak widać na zdjęciach, zelektryzował publiczność swoją energią, wzruszał nostalgią w głosie.

Mistic – polscy gregorianie, uczestnicy programu „X-factor”, którzy swoje utwory wykonali już po północy, stworzyli niezwykłą atmosferę. A fajerwerki na rozgwieżdżonym niebie z ich muzyką były niezwykłym i pięknym akcentem kończącym ten wyjątkowy dzień.

Tylko niezmordowani amatorzy tańca, kontynuowali zabawę z DJ Andree.

W czasie dożynek uczestnicy mogli liczyć na dodatkowe atrakcje:

– obejrzeć prace twórców z Leszkowic (pani Małgorzaty Ligęzy, pani Małgorzaty Mitury, pan Kazimierza Kocyły i pan Dariusza Cieniucha)

– zapoznać się z propozycjami Gminnej Biblioteki Publicznej w Ostrówku i filiami w Leszkowicach i Tarkawicy

– podziwiać wystawę płodów rolnych przygotowaną przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

– wziąć udział w konkursach proponowanych przez Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim Oddział w Ostrówku oraz Związek Komunalny Gmin Powiatu Lubartowskiego

– podziwiać mężczyzn na ich pięknych motorach

– zjeść smaczną grochówkę z kuchni polowej Stowarzyszenia „Sąsiedzi” z Lubartowa

– posmakować specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrówka

– skorzystać z uciech wesołego miasteczka

– postrzelać z łuku

– uzupełnić kalorie i ugasić pragnienie pod parasolami

Dożynki były okazją dla naszej gminy i naszej miejscowości, aby pokazać , co udało nam się wspólnie zrobić, zorganizować. Mogliśmy pokazać, że są wśród nas twórcy, organizatorzy, miłośnicy tej ziemi, którzy potrafią wspólnie działać na rzecz rozwoju swojej Małej Ojczyzny.

Szczególne podziękowania kieruję do:

– strażaków OSP w Leszkowicach – za zorganizowanie parkingów, nadzorowanie i kierowanie ruchem oraz wszelką pomoc w zorganizowaniu imprezy i pracach porządkowych

– Klubu Młodzieżowego w Leszkowicach  – za pomoc podczas dożynek

– pana Leszka Gałysza – za niezwykłą projekcję filmu „Rybak na dnie morza” i swoją obecność

– pani Magdzie Gałysz – za serdeczność i fachowość werdyktu w sprawie wieńców dożynkowych

– pani Marty Praczyk – Sołtys Leszkowic – za pomoc przy organizacji dożynek

– pani Patrycji Malesy – Radnej z Leszkowic – za pomoc w przygotowaniu i podczas dożynek

– pracowników Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach – za przygotowanie dekoracji w stołówce szkolnej

– pani Małgorzacie Banasik – za wszelką pomoc w czasie całej imprezy

– panu Jerzemu Chudzikowi – za plakaty, dyplomy, film o Gminie Ostrówek i pomoc w obsłudze sprzętu

– pani agacie Sidor-Dzięcioł – za przygotowanie dzieci, które częstowały zebranych chlebem

– pani Małgorzacie Ligęzie – za prezentacje prac florystycznych

– pani Małgorzacie Miturze – za prezentację obrazów wykonanych haftem krzyżykowym

– panu Dariuszowi Cieniuchowi – za pokazanie swoich obrazów, pejzaży Leszkowic

– panu Kazimierzowi Kocyle – za pokazanie swoich obrazów wykonanych techniką haftu

– panu Markowi Mazurowi – za przygotowanie konkursu rzutu gumiakiem i Strongmana

– pani Beacie Gozdal – za przygotowanie regulaminów i protokołów konkursów dożynkowych

– pani Marzenie Podstawce- Skubisz – za pomoc w przygotowaniu konkursów i stołu na wieńce

  pani Marii Bielińskiej – za wypiek chleba do częstowania

– panom Grzegorzowi i Janowi Morze – za dokumentowanie fotograficzne imprezy

– panu Zbigniewowi Wierzbickiemu, Adzie Nogal i Marysi Banasik – za prowadzenie konferansjerki

– Krejzolkom: Karolinie i Ewelinie Kwas – za przygotowanie dekoracji przy scenie, obsługę podczas obiadu

– pani starościnie: Małgorzacie Olek i panu starości Andrzejowi Mitrukowi

– księdzu proboszczowi Mirosławowi Łysko – za współpracę przy organizacji Dożynek Gminno-Parafialnych

– mieszkańcom Leszkowic za stworzenie gościnnej atmosfery podczas całej imprezy

 

        Dziękuję!

                                         w imieniu swoim i organizatorów

                                          Wioletta Wierzbicka

6 komentarzy do “DOŻYNKI – Leszkowice 28 sierpnia 2011 roku

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com