Home > Aktualności > LESZKOWSKA BIESIADA NADWIEPRZAŃSKA 2015

LESZKOWSKA BIESIADA NADWIEPRZAŃSKA 2015

LESZKOWSKA BIESIADA NADWIEPRZAŃSKA 2015

P1040313

A lubię ja śpiewanie i wesołe granie…”

Już po raz czwarty bawiliśmy się na łące nad rzeką Wieprz w Leszkowicach. 27 czerwca 2015 roku odbyła się Leszkowska Biesiada Nadwieprzańska, która była okazją do wspólnej zabawy, integracji i aktywizacji miejscowej społeczności. Tym razem przyświecało nam hasło: „Śpiew, muzyka i taniec”.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie na placu przed remizą strażacką, gdzie zebranych powitał Wójt Gminy Ostrówek, pan Tomasz Piecak, i przekazał klucz do wsi na ręce Marka Mazura i Mileny Kaznowskiej, przedstawicieli organizatorów i mieszkańców Leszkowic. Barwny i rozśpiewany korowód przy wtórze miejscowych muzyków (Tomasza Pawełczaka, Natalii Pawełczak i Waldemara Kozaka) przeszedł ulicami nad Wieprz. Tam na łące zapłonęły ogniska i pani Marzena Podstawka-Skubisz rozpoczęła program od znanych i lubianych, biesiadnych konkursów. Prezentowały się rusałki, Janowie i twórczynie najpiękniejszych wianków. Rzuty biustonoszem i męskim przyodziewkiem przysporzyły jak zwykle wiele emocji i śmiechu. Byli Janowie – najstarszy 65 lat, a najmłodszy…2 miesiące. Nagrody ufundowała Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem” w Lubartowie.

Zdjęcia wykonali: Waldemar Kozak, Kinga Nogal.

Na scenie przepięknie prezentował się Zespół Senior z Ulana Majoratu, który nie tylko bawił nas piosenkami, ale i uczył śpiewu. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Ostrówku opracowali i wydali „Śpiewnik Leszkowskiej Biesiady Nadwieprzańskiej” z tekstami utworów, co ułatwiło wspólne śpiewanie. Entuzjazm i energia Seniorów udzielała się wszystkim.

Żar ognisk, magia miejsca i czasu podsycały biesiadników do zabawy. Dorośli, oderwawszy się od swoich rozlicznych obowiązków, mogli pogwarzyć z sąsiadami, kuzynami, znajomymi i gośćmi, których nie brakowało wśród nas.

Dla dzieci mieliśmy moc propozycji, gdyż pod okiem animatorów z Firmy Event Creators mogły ozdabiać wianki, wykonać lalki, malować, kolorować, wyplatać, skakać i zamienić się w dowolnego bohatera lub ulubione zwierzątko. Kłęby waty cukrowej jak ogromne dmuchawce przepływały tu i ówdzie niesione w rękach uśmiechniętych dzieciaków.

Dzięki współpracy z Urzędem Gminy Ostrówek i Gminną Biblioteką podziwialiśmy wystawę fotograficzną eksponującą piękno przyrody naszej ziemi oraz pracowitość twórców kultywujących dawne rękodzieło – hafty Kazimierza Kocyły, Małgorzaty Mitury i Iwony Osik, wyroby ze słomy państwa Misiaków, pamiętniki i albumy Angeliki Milaniuk-Mitruk oraz obrazy tworzone metodą qullingu, jako efekt warsztatów prowadzonych przez bibliotekę.

Zaprezentowano materiały promocyjne o gminie i obszarze należącym do LGD Lubartów zachęcające do poznawania najbliższych okolic i korzystania z wytyczonych tras rowerowych, kajakowych oraz nordic walking (przewodniki turystyczne, mapy).

Woda to ważny żywioł w czasie nocy świętojańskiej. Jak woda i rzeka – to kajaki. Trasa kajakowa Wieprzem to jedna z atrakcji turystycznych, przygotowana przez LGD „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem” w ramach projektu partnerskiego. Postanowiliśmy zorganizować zawody kajakowe „Most – Czupel – most”. Tego jeszcze nie było, bo trzeba płynąć pod prąd, okrążyć boję i wrócić. Wiele emocji dostarczył ten wyścig. Natura uczy pokory i wytrwałości. Zwyciężyli goście z zaprzyjaźnionej Gminy Serniki.

Wszyscy czekaliśmy na potańcówkę przy Kapeli Drewutnia. Ta muzyka to energia płynąca z tradycji polegająca na łączeniu różnych rytmów i źródeł oraz wyjątkowa interpretacja znanych utworów. Ukraińskie, łemkowskie, lubelskie, rusnackie utwory przepięknie zabrzmiały nad brzegiem rzeki i pieśń niosła się hen,hen….I oczywiście porywała do tańca. Poleczki, walczyki, oberki – młodych może zaskakiwały, ale u starszych wywoływały sentymentalne wspomnienia. Tańczyli wszyscy. I o to właśnie chodziło.

Przy ogniskach piekły się kiełbaski, którymi częstowaliśmy dzięki hojności darczyńców, którymi byli: pan Waldemar Cur (miejscowy sklepikarz i pracodawca), pani Wioletta Wierzbicka (prezes LGD „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem w Lubartowie) oraz Gmina Ostrówek. Ciekawą i smaczną propozycją okazała się „zupa rybna z Wieprza”, której nawarzyli nam kucharze z firmy „ProBono”. Był też deser w postaci przeróżnych słodkich wypieków miejscowych gospodyń. Serniki, rogaliki, stefanki, ptysie, wafelki, szarlotki – mniam….mniam…

Wianki rzucone na fale, popłynęły z nurtem rzeki. Czy kwiat paproci odnaleziono? Tego nie wiem, ale ogniska płonęły i najwytrwalsi powitali słońce następnego dnia.

Tegoroczna biesiada mogła się odbyć dzięki współpracy Gminy Ostrówek z Lokalną Grupą Działania „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem” w Lubartowie, która to z oszczędności poczynionych w latach wcześniejszych sfinansowała tę oraz wiele innych imprez w gminach należących do obszaru działania stowarzyszenia. Pieniądze to jednak nie wszystko. Bez zaangażowania mieszkańców, strażaków, pracowników biblioteki i Urzędu Gminy w Ostrówku to przedsięwzięcie nigdy nie doszłoby do skutku. Atmosfera jest taka, jaką sobie sami stworzymy.

Na biesiadzie było śpiewnie, muzycznie, tanecznie, smacznie, zabawnie, kolorowo, wesoło. I jak jeszcze? To wiedzą ci, którzy się z nami bawili. Zapraszamy w przyszłym roku.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy organizacji Leszkowskiej Biesiady Nadwieprzańskiej. A oto oni: Leszek Zieliński, Tomasz Piecak, Marek Mazur, Marzena Podstawka-Skubisz, Małgorzata Banasik, Anna Pogoda-Łukasiewicz, Mateusz Karabela, Sławomir Paśnik, Mirosław Banaś, Jakub Włodek, Krystian Ligęza, Adrian Kazubek, Jakub Gozdal, Piotr Domański, Jakub Praczyk, Ewa Sobijanek, Iwona Osik, Milena Kaznowska, Wiola Klej, Monika Panek, Olga Nogal, Rafał Nogal, Patrycja Malesa, Marta Praczyk, Zbigniew Wierzbicki, Henryk Ligęza, Jan Baran, Zdzisław Żmuda, Weronika Wierzbicka, Tomasz Pawełczak, Natalia Pawełczak, Waldemar Kozak, Piotr Siwek, Piotr Praczyk, Michał Błaszczak, Bartłomiej Karasek. Jestem wdzięczna wszystkim dziewczynkom, pannom i paniom w wiankach, bo bez nich nie byłoby świętojańskiego klimatu.

Wioletta Wierzbicka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com